Jak przyjąć szczeniak w nowym domu?

Oczywiście szczeniak w domu przewróci  wasze dotychczasowe życie do góry nogami. Przy całej radości z nowego domownika pamiętajmy jednak, że i dla szczeniaka rozpoczął się trudny okres. Dajmy mu trochę spokoju, żeby mógł się do wszystkiego przyzwyczaić, a już po krótkim czasie pies i my sami odnajdziemy się w tej nowej sytuacji.  

Szczeniak przed podróżą powinien być na czczo, nie nie należy go także karmić podczas podróży. W ten sposób unikniemy problemów żołądkowych, które mogą się przytrafić w samochodzie. Najlepiej aby pies był przewożony wykorzystując specjalne akcesoria do transportu psa samochodem.Po przybyciu do domu zapewniamy szczeniaczkowi spokój, jeśli nie jest zbyt zmęczony podróżną zapoznajemy go z nowym domem oraz z pozostałymi domownikami. 

Jeśli  w domu są inne zwierzęta, spotkanie powinno się odbyć pod kontrolą właściciela i zawsze według zasady „nic na siłę”.

Zapoznawanie się bardzo młodego szczenięcia z kotem zazwyczaj przebiega bez większych problemów. Kiedy przedstawiasz szczenie dorosłemu kotu przytrzymuj raczej szczenie, a nie kota, ponieważ kot może zaczą prychać na szczenię, a to z pewnością będzie chciało uciec. Jeśli zaś kot będzie chciał uciec, odwróć uwagę szczenięcia , by nie zaczęło gonić za kotem.

Już od pierwszego dnia ustal z dziećmi – zwłaszcza młodszymi by nie brały szczenięcia na ręce. Pozwoli mu to przekonać się, że one również mogą być jego przyjaciółmi i miło jest przebywać w jego towarzystwie. Ustal też z nimi, aby nigdy mu nie przeszkadzały kiedy śpi. Najlepiej wyznaczyć psu specjalne legowisko dla psa.

Nie zapraszajmy od razu wszystkich znajomych, nasz maluch nie wie jeszcze, kto należy do jego „stada” wprowadzi to tylko niepotrzebne zamieszanie. Z odwiedzinami znajomych poczekajmy kilka dni, aż szczenię się zaaklimatyzuje w naszym domu. Dajmy mu te kilka dni na poznanie najbliższego otoczenia najlepiej aby miał co robić dlatego proponujemy specjalne akcesoria dla psa.  W ciągu pierwszych dni pobytu psiaka u nas, powinniśmy się udać do lekarza weterynarii. Ważną sprawa jest, aby ta pierwsza wizyta nie wiązała się z przykrymi doświadczeniami. Szczeniaczek jest już wstępnie zaszczepiony, więc może to być dla niego wizyta czysto „towarzyska”. Podczas tej wizyty weterynarz obejrzy szczeniaczka, ustali z Wami dalsze terminy szczepień, a szczenię będzie miło wspominać tę wizytę. Musimy pamiętać, że szczenię w lecznicy może mieć styczność z chorymi psami, nie pozwalajmy im na kontakt ze zwierzętami przebywającymi w lecznicy ani na obwąchiwanie podłóg. Starajmy się szczenie trzymać na rękach.  Jeśli szczenie może już wychodzić na dwór (jest po kwarantannie) pozwalajmy szczenięciu na jak największy kontakt z innymi psami, ludźmi oraz odgłosami np. ruchliwa ulica. Jest to bardzo ważny moment w życiu szczenięcia i jeśli zaniedbamy socjalizację, możemy liczyć się z późniejszymi problemami wychowawczymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *